۱۳۸۷ آبان ۲, پنجشنبه

مروری بر تاریخ نه چندان دور

1_ سنگسار

محمد سیف‌زاده در مورد حکم سنگسار به این نکته اشاره می‌کند که علیرغم دستور چهار سال پیش ریاست قوه قضائیه مبنی بر توقف صدور حکم سنگسار، این حکم همچنان صادر و اجرا می‌شود: «درسال ۸۶ چند نفری سنگسار شدند که آخرینش در تاکستان قزوین بود، اما همچنان حکم سنگسار صادر می‌شود و این فاجعه‌بار است که نه تنها صادر می‌شود، بلکه در پیش‌نویس قانونی که قوه قضاییه به مجلس داده، مجددا موضوع سنگسار را آورده است. بنابراین به نظر من این واجد اهمیت بسیار زیادی هست. آمار سنگسار هم نسبت به سال گذشته افزایش داشته است».البته در روزهای پایانی سال ۸۶ خبری از آزادی یک محکوم به سنگسار در رسانه‌ها منتشر شد. به گزارش سایت میدان زنان، «مکرمه ابراهیمی» پس از ۱۱ سال، ساعت ۸ شب دوشنبه ۲۷ اسفند از زندان آزاد شد.هرچند شریک زندگی مکرمه، جعفر کیانی، در همین سال در قزوین سنگسار شد، اما خبر آزادی او در آستانه نوروز، یک عیدی برای مخالفان حکم سنگسار و نیز وکیل او «شادی صدر» به شمار می‌رود.

لینک خبر: صدای آلمان

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

ایرنا خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران، به نقل از سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرد که پنج‌شنبه گذشته، یک مرد به جرم زنای محصنه در تاکستان قزوین سنگسار شده‌است. این مرد که «جعفر کیانی» نام دارد قرار بود دوهفته پیش همراه «مکرمه ابراهیمی» در ملأ‌عام سنگسار شود اما با تلاش سازمانهای مدافع حقوق بشر در داخل ایران، این حکم به دستور کتبی رئیس قوه قضائیه متوقف شد. اجرای این حکم با وجود دستور توقف آن از جانب بالاترین مقام قضایی کشور، سؤال‌برانگیز است. «جعفر کیانی» مردی که سالهاست به همراه «مکرمه ابراهیمی» به جرم زنای محصنه در زندان قزوین به سر می‌برد، پنج‌شنبه گذشته سنگسار شد.

لینک خبر: صدای آلمان

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

2_ اعدام

آقای حسين ماهوتيها گزارش وضعيت اعدام در ايران کدام فاصله زمانی را در بر می گيرد؟
منابع شما برای تهيۀ گزارش مذکور چيست؟
اين گزارش ليستی از مشخصات افرادی است که ازمهر ماه 1386 تا پايان شهريور 1387 در ايران اعدام شد‌ه اند. منبع آن عمدتاً اخبار خبرگزاريها، روزنامه‌ها و سايت‌های خبری متفاوت داخل کشور و برخی منابع معتبر خارج از ايران است.
اگر به طور خلاصه بخواهيم وضعيت اعدام را از زبان ارقامی که شما بدست آورده ايد ترسيم کنيم، اين وضعيت طی سال گذشته، در ايران چگونه بوده است؟
در يک سال منتهی به مهر ماه 1387 حکم اعدام 286 نفر به اجرا در آمده، که نسبت به سال گذشته 21 نفر افزايش يافته است. از اين تعداد 45 نفر در ملاء عام اعدام شده‌اند. در ميان اعداميان 14 زندانى سياسی و چهار زن به چشم می خورند.
آمار از وضعيت سن اعدامی‌ها چه می گويند؟
واقعيت اين است که در منابعی که ما در دست داشتيم فقط 177 نفر از اعدام شده‌گان سنشان گزارش شده. از اين تعداد 13 نفر هنگام وقوع جرم کمتر از 18 سال سن داشته‌اند و 3 نفر هنگام اعدام زير 18 سال بودند . 64 نفر تا 30 سال سن دارند. بگذاريد همين جا اضافه کنم که 6 نفر از اعدام شدگان سنگسار شده‌اند. ما اسامی منتظرين اجرای حکم اعدام را در اين گزارش نياورده‌ايم.

لینک خبر: سایت ایرانیان ساکن آلمان

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

بر اساس گزارش ماهانه فعالين ايراني مدافع حقوق بشر در اروپا و آمريکاي شمالي که به موارد نقض حقوق بشر در ايران اشاره کرده اند، اعدام، دستگيري، بازجويي و شکنجه فعالان سياسي، دانشجويي و ناراضيان افزايش يافته است. فعالين حقوق بشر در گزارش خود به نقل از کارشناس مسائل ايران در سازمان عفو بين الملل به بيش از 108 مورد اعدام در نه ماه گذشته در ايران اشاره مي کنند. با توجه به افزايش آمار اعدام شهروندان ايراني با عزت مصلي نژاد، کارشناس عاليرتبه سازمان کانادايي دفاع از قربانيان شکنجه گفتگويي انجام دادم. آقاي مصلي نژاد در مورد مجازات اعدام در کشورهاي مختلف و روند رو به افزايش آن مي گويد:

لینک خبر: پیک‌نت

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

3_ بدحجابی و مقابله نیروی انتظامی

ضرب و شتم زنان به علت بدحجابی: دو زن كه به ادعاي پليس، بدپوشش بودند، عصر روز شنبه مقابل چشم شهروندان تهراني در ضلع شمال شرقي ميدان وليعصر به علت تمرد از سوار شدن به ماشين گشت ارشاد مورد ضرب و شتم قرار گرفتند. خبرنگار يكي از روزنامه ها كه به طور اتفاقي در آن سوي ميدان شاهد اين برخورد بود به دليل اين كار غيرقانوني، بلافاصله موضوع را به همكاران خود در ساير روزنامه ها گزارش داد.به شهادت اين خبرنگار كه مايل نيست نامش افشا شود ماموران گشت ارشاد ابتدا به اين دو زن تذكر دادند تا سوار خودروي ون پليس شوند اما به دليل ممانعت آنها، رو به خشونت آوردند

لینک خبر: سایت ایرانیان انگلستان

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

"چگونه است گفتاري كه خود را ضد بي حجابي و بد حجابي مي داند به خود اجازه مي دهد كه زنان را به طرز فجيع در خيابان كتك بزند،سوارميني بوس شان كند و در زندان و هنگام بازجويي از آنان سوالات خصوصي بكند؟"فاطمه صادقي استاد دانشگاه اين سوال را خيلي صريح مطرح مي كند و از گفتاري سخن مي گويد كه قصد تحقير كردن جنبش زنان را دارد:" بسياري از دوستان ما را وقتي به بازجويي مي برند از روابط خصوصي شان سوال مي كنند.."

لینک خبر: کانون زنان ایران

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

4_ دستگیری اعضای کمپین یک میلیون امضا

در جريان جمع آوری يک ميليون امضا برای تغيير قوانين تبعيض آميز تعدادی از فعالان جنبش زنان دستگير و روانه زندان شدند آنها اکنون از تجربياتشان می گويند و اينکه در آينده با اميدواری بيشتر به فعاليتشان ادامه خواهند داد.زينب پيغمبر زاده اولين کسی بود که هنگام جمع آوری امضا در مترو دستگير شد و پنج روزی را در بازداشتگاه وزرا گذراند .او با همان خنده هميشگی اش از آن روزها ياد می کند.دستگيری فاطمه دهدشتی و نسيم سرابندی در مترو؛ زينب و دوستانش را برای کشف روشهای خلاقانه برای فعاليت بيشتر تشويق کرد.محبوبه حسين زاده ؛ ناهيد کشاورز؛ سارا لقمانيان و همسرش از ديگر فعالان جنبش زنان بودند که حين جمع آوری امضا در روز ۱۳ فروردين در پارک لاله دستگير شدند .دستگيری که بسياری از فعالان حوزه زنان را در بهت و حيرت فرو برد . هر چند سارا و همسرش پس از يک روز بازداشت از زندان آزاد شدند امامحبوبه و ناهيد ۱۳ روز را در بند عمومی زندان اوين سپری کردند .سيزده روزی که برای اين دو فعال حوزه زنان سرشار از تجربه و مشاهده دنيائی از نابرابريهای حقوقی بود.

لینک خبر: وبلاگ خبری حقوق بشر

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

عشا مومنى، دانشجوى رشته ارتباطات و هنر در دانشگاه ايالتی کاليفرنيا كه پژوهش دانشگاهى او، بررسى مسايل زنان ايرانى بود، روز چهارشنبه در تهران، دستگير و بازداشت شد.اين دانشجو، با برخى از چهره هاى فعال كمپين جمع آورى امضا براى تغيير قوانين تبعيض آميز عليه زنان، گفت و گو كرده و از اين گفت و گوها، فيلم تهيه كرده بود.به گفته فعالان كمپين يك ميليون امضا، در دوسال گذشته، نزديك به ۵۰ نفر از كسانى كه به گونه اى با اين حركت، مرتبط بوده اند، دستگير و بازداشت شده اند. اتهامى اين افراد چيست و چرا فشارها عليه فعالان يا افراد مرتبط با اين حركت اجتماعى ادامه دارد؟«طبق قانون، يك دختر در سن نه سالگى مسئوليت كامل كيفرى دارد و اگر مرتكب جرمى شود كه مجازات آن اعدام است، دادگاه مى تواند او را به اعدام محكوم كند؛ اگر زن و مردى در خيابان تصادف كنند و هر دو فلج شوند، طبق قانون خسارتى كه به زن مى دهند نصف خسارت مرد است؛ طبق قانون، پدر مى تواند با اجازه دادگاه، دخترش را حتى قبل از سن ۱۳ سالگى به عقد مرد ۷۰ ساله اى درآورد و...»اين موارد تنها بخش كوچكى از نابرابرى و تبعيض هاى قانونى نسبت به زنان است. آن چه گفته شد، بخشى بود از بيانيه «يك ميليون امضا براى تغيير قوانين تبعيض آميز» كه نزديك به دو سال پيش، نخست از سوى ۵۴ نفر و در مدت كوتاهى با پشتيبانى ۱۱۸ نفر از زنان و مردان با ديدگاه هاى گوناگون سياسى، اجتماعى و مذهبى منتشر شد.

لینک خبر: سایت ایرانیان ساکن آلمان

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
5_ توبه‌فرمایان بی‌توبه

حجه السلام والمسلمین حسن گلستانی رئیس ستاد اقامه نماز شهرستان تویسرکان و از اعضای هیات امنای ستاد ائمه جمعه و جماعات استان همدان (نهادی که منصوب مستقیم مقام رهبری است ) در هفته گذشته به یکی از خبر سازترین روحانیت کشور تبدیل شده است ، البته ایشان نه هاله نور دارند و نه از کرامات رهبر و رئیس جمهور ولایی سخن گفته اند ، نه درباره امام زمان حرف زده اند و نه همچون سردار زارعی اقامه نماز جماعت آنچنانی کرده اند که اینبار ایشان با حرکات موزونشان و به صورت فرادا و تک نفره خالق یکی از منحصر به فرد ترین فیلمهای س ک س ی در بستر نظام جمهوری اسلامی شده اندماجرا از این قرار است که ایشان یک دل نه صد دل شیفته همسر یکی از کارکنان ستاد اقامه نماز تویسرکان نهادی که زیر نظرش اداره می شده ، شده اند و همسر بخت برگشته را برای ماموریت کاری به همدان می فرستند (شما بخوانید نخود سیاه ) و همسر خودش را هم طبق فرمایش خودشان در فیلم می فرستند خانه والده برای صله ارحام و خانم مربوطه را به منزل خودشان که اینبار حکم مکان را داشته است دعوت می نمایند و می گویند : همسایه ها که ندیدنت ؟ خاطرت جمع خونه هم هیچ کس نیست منو که میشناسی قرار نیست با هم نصاصی بکنیم !

لینک خبر: امیرفرشاد ابراهیمی

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

چندی پیش خبری به سرعت در میان مردم شهرستان تویسرکان دهان به دهان می گشت که حاج آقا گلستانی را در منزلی به همراه یک زن شوهر دار و با عرق و ورق و زرورق دستگیر کرده اند. خبر بسیار عجیب و دردناک و در عین حال حیرت انگیز بود اما واقعیت داشت.شیخ حسن گلستانی که دیگر به آقا گلی مشهور شده بود به خبر اول شهرستان تبدیل شده بود و دهان به دهان می گشت.

لینک خبر: جامعه مجازی ایران

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

نگارنده:
آنچه خواندیم اشاراتی به قصه‌ی طولانی نقض حقوق بشر در ایران داشت؛
قصه‌ای که ریشه در فرهنگ مرد‌سالار ما و فتواهای روحانیانی دارد که برای حل "مشکلات جامعه" اعم از فساد اخلاقی و یا "حرف زیادی" خود را "نمایندگان خدا" بر زمین می‌دانند.
اما آخرین خبر در این مرور که روز گذشته تمام سایت‌ها و خبرگزاری‌ها را به لرزه درآورد حکایتی دیگر است از توبه‌فرمایانی که خود توبه کمتر می‌کنند.
البته تمامی فیلم‌ها در اینترنت به شکل "معجزه‌آسایی" حذف شده‌اند و در لینک بالا تنها دقایقی از فیلم کامل این همخوابگی آمده است.
زنا؟ سنگسار؟ اعدام؟‌ حقوق زن؟ وکیل؟
آیا همانگونه که شهر به شهر برای یافتن خاطی همه به تکاپو افتاده بودند بار دیگر نیز قصه به همان شکل خاتمه خواهد یافت؟‌
خیر، این‌بار نه مرد تاکستانی در کار است و نه زن کرمانشاهی.
این‌بار نه بی‌نشانی وجود دارد و نه هم‌آغوشی در خفا.
این قصه نیز مانند قصه‌ی کیش و خانم نوروزی خاتمه خواهد یافت؟
‌یا مانند دانشگاه زنجان؟
یا این‌بار نیز خاطی زن بی‌چاره‌ایست که از "کمبود عاطفه" دل به "آقای روحانی" داده است و باید به سزای اعمالش برسد؟
چند سال کافیست تا ماجرا از ذهن همه پاک شود و حاج‌آقا ارتقا مقام پیدا کنند؟

هیچ نظری موجود نیست: